Z cyklu ‚kapitalizm dzielnie…

Z cyklu ‚kapitalizm dzielnie walczy z problemami które sam stwarza’: Włochy ścierają się z problemem braku części niezbędnych do utrzymania przy życiu pacjentów chorych na koronawirusa. Jednym z najbardziej potrzebnych elementów są zawory do płucoserc. Problem w tym, że firma mająca monopol na tą część, chronioną patentem, stwierdziła, że nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości części.

Tutaj wkroczyli społecznicy, zaproponowali drukowanie zaworów na drukarkach 3D. Firma odmówiła udostępnienia planów, więc sami je stworzyli, opierając się na analizie zakupionych części, i wydrukowali partię kilkudziesięciu zaworów, by pokryć bieżące zapotrzebowanie i ratować życie.

Oczywiście, firma zagroziła pozwem o naruszenie patentu. Dlaczego?

Otóż społecznicy są w stanie wydrukować taki zawór za około 1 euro, niecałe 5 złotych. Nawet jeśli okażą się mniej trwałe albo jednorazowego użytku, w przeciwieństwie do dostarczanych przez firmę, można je drukować i wykorzystywać masowo w obliczu katastrofy, by ratować ludzi.

Dla firmy posiadającej patent to zagrożenie, bo sprzedaje zawory za dużo wyższą cenę. Jak myslicie, dziesięć euro? Sto? Tysiąc?

Dziesięć tysięcy euro za sztukę. Partia stu wydrukowanych zaworów oznacza dla firmy milion euro i gigantyczny zysk. I nawet w obliczu katastrofy, która zabiła już ponad dwa i pół tysiąca osób w samych Włoszech, co stanowi ponad jedną czwartą liczby ofiar, kapitalista myśli nie o ludzkim zdrowiu i życiu, ale o zyskach.

https://www.techdirt.com/articles/20200317/04381644114/volunteers-3d-print-unobtainable-11000-valve-1-to-keep-covid-19-patients-alive-original-manufacturer-threatens-to-sue.shtml

I to nie tylko zawory. Inny troll patentowy próbuje zablokować możliwość masowego testowania na Covid-19, o ile nie będzie im płacony haracz. I wykorzystują dziwaczne regulacje amerykańskiego prawa patentowego w tym celu.

https://www.techdirt.com/articles/20200316/14584244111/softbank-owned-patent-troll-using-monkey-selfie-law-firm-sues-to-block-covid-19-testing-using-theranos-patents.shtml

Koronawirus obnaża nieludzkość systemu kapitalistycznego. Wyobraźcie sobie, jakie larum by się podniosło i jak boomerki PRLowe by piszczały, płakały i darły szaty, gdyby takie coś zdarzyło się w kraju obozu socjalistycznego. Byłby to dowód na upadek moralny socjalizmu.

Ale w kapitalizmie to norma.

Dalej za Kasia Babis:

„Szantażowani wizją biedy i pustych półek „jak za komuny” przestaliśmy szukać lepszego systemu. Uwierzyliśmy, że mamy najlepsze na co nas stać. Tymczasem kapitalizm nie tylko nie dowozi, ale jeszcze rozdaje kopniaki tym, którzy próbują ratować życie poza logiką rynku. Kapitalizm zabija.”

Obraz: Dawid i Goliat, Osmar Schindler, 1888

PS: Jeśli zamierzasz wejść w komentarze i rzucać tekstami PaTeNtY sŁuŻą RoZwOjU iNnOwAcYjNoŚcI, podaruj sobie. Dziękujemy.

Za: Sztuczne Chwasty

#antykapitalizm #koronawirus #medycyna #technologia