Hedy stała się ikoną Hollywood wkrótce po kontrowersyjnej roli w „Ekstazie” z 1933 r. Mimo ogromnej popularności, aktorka w wolnym czasie tworzyła wynalazki.
Jeden z nich miał wykorzystywać fale radiowe do sterowania torpedami. W Hollywood poznała kompozytora George’a Antheila, którego system zdalnego sterowania instrumentami komponował się z koncepcją Hedy.
W 1941 r. opatentowali wynalazek, oddając go za darmo Marynarce USA. Jednak ich pomysł na lata trafił do szuflady, znacznie wyprzedzając swoje czasy.
Przypomniano sobie o nim w latach 80-tych, gdy został odtajniony przez amerykańską armię. Dziś znany jest jako FHSS – metoda rozpraszania widma w systemach szerokopasmowych, dzięki której bez zakłóceń możemy korzystać z WiFi, telefonii komórkowej, Bluetooth czy GPS.
Lata wystawnego życia i kosztowne rozwody Hedy zaowocowały uzależnieniem od leków i sprawiły, że musiała wyprzedać dzieła sztuki Picassa, Renoira czy Rodina. Hedy zaczęła cierpieć na manię prześladowczą, a telewizyjne talk-show tylko dokumentowały jej upadek.
Zasługi Hedy Lamarr na polu techniki zostały uznane dopiero u schyłku jej życia, gdy pod koniec lat 90-tych otrzymała szereg prestiżowych nagród.
#logikarozowychpaskow #technologia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #liganauki #starszezwoje