PROJEKT PANDORA – Pierwszy…

PROJEKT PANDORA – Pierwszy streamingowy serwis muzyczny
Wszystkim fanom #spotify przypominam historię Pandory, która miała historyczny wkład w rozwój muzycznych serwisów streamingowych.

Tim Westergren jako muzyk widział wielu utalentowanych artystów bez możliwości przebicia się do mainstreamu. W 2000 r. założył Pandorę, która miała stać się pierwszym legalnym serwisem streamingowym pozwalającym dotrzeć im do szerokiej publiki.

Mając 1,5m USD, Tim zatrudnił 75 muzyków, którzy skatalogowali 10k utworów w 450 różnych kategoriach. Następnie zaczęto budować algorytm, który miał podpowiadać słuchaczom utwory zgodnie z ich gustem.

Jednak w 2001 r. po zamknięciu Napstera żaden inwestor nie był zainteresowany startupem muzycznym. Finansowanie Pandory wstrzymano. Tim wykorzystał limit 11 kart kredytowych i zaciągnął prawie 0,5m USD długu. Pandora była bliska bankructwa.

W tych okolicznościach Tim wygłosił płomienne przemówienie, w którym namówił 50 pracowników, by wykonywali swoje obowiązki bez wynagrodzenia przez kolejne 2 lata. W 2004 r., po kilkuset próbach, Tim zebrał 9m USD na dalszy rozwój platformy i wypłatę zaległych wynagrodzeń. W 2005 r. #pandora weszła na rynek i wkrótce stała się hitem napędzanym smartfonową rewolucją.

W 2010 r. Tim został uznany przez magazyn Time jedną ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

#internet #technologia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #biznes