KRÓTKA HISTORIA Sony…

KRÓTKA HISTORIA Sony PlayStation

W 1984 roku Ken Kutaragi, pracownik Sony, wziął udział w prezentacji urządzenia, które w czasie rzeczywistym przesyłało grafikę 3D do telewizora. Japończyk od razu dostrzegł w nim potencjał stworzenia nowej generacji konsoli do gier.

Nie było jednak szans, by zwierzchnicy zgodzili się na produkcję konsoli. Sony, znane wówczas z high-endowej elektroniki, traktowało wirtualną rozrywkę jak „zabawę dla dzieci”. Uważano, że zaangażowanie się w ten rynek zaszkodzi reputacji firmy.

W między czasie Ken kupił córce konsolę do gier Nintendo. Rozczarowany prymitywnymi efektami, zaczął pracować nad układem dźwiękowym konsoli, aby ulepszyć następną generację gier konkurencji.

Gdy Sony się o tym dowiedziało, chciało wyrzucić Kena z pracy. Ocalił go prezes Norio Ohga, który postanowił przekształcić ten poboczny projekt w partnerstwo z Nintendo.

Jednak Nintendo, oficjalnie współpracując z Sony, nie było zadowolone z warunków umowy. W tajemnicy rozpoczęli negocjacje z Philipsem. Gdy dowiedział się o tym prezes Ohga, wściekły, wyznaczył Kutaragiego do pracy nad własną konsolą. Propozycję współpracy odrzuciła również SEGA.

Premiera Sony PlayStation miała miejsce w 1994 roku. Konsola zdominowała rynek – sprzedano 100 milionów sztuk PSX, przy 9 milionach SEGA Saturn i 33 milionach Nintendo 64.

#gry #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #technologia #playstation #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent