HISTORIA POWSTANIA…

HISTORIA POWSTANIA CHRONOMETRU
W 1707 miała miejsce jedna z największych katastrof w historii brytyjskiej marynarki – okręty z 2 tys. osób roztrzaskały się u wybrzeży wysp Scilly. Powodem katastrofy był fakt, że przez lata żeglarze nie potrafili określić dokładnej pozycji na otwartej wodzie. Ruch ziemi uniemożliwiał znalezienie na firmamencie stałego punktu odniesienia.

W efekcie brytyjski parlament powołał specjalną komisję, wyznaczając wysoką nagrodę za opracowanie metody precyzyjnego pomiaru długości geograficznej. Sam Isaac Newton twierdził, że odpowiedzi należy szukać wyłącznie w astronomii. Do czasu, aż przed komisją stanął John Harrison – wiejski cieśla, samouk, który skonstruował chronometr.

Komisja zaczęła mnożyć formalne przeszkody, kwestionując dokładność pomiarów. Gdy okazało się, że zegar 3-krotnie przekracza stawiane wymagania, Harrisonowi wypłacono tylko połowę nagrody – do czasu, aż sporządzi dwie kopie chronometru. Skonfiskowano mu też sprzęt i rysunki techniczne.

W wieku 79 lat Harrison ukończył pierwszą kopię, jednak czuł, że nie starczy mu sił na kolejną. Zdesperowany, poprosił o wstawiennictwo króla, który zwrócił się do premiera z żądaniem sprawiedliwości. W końcu Harrison otrzymał zaległą nagrodę, jednak nie dożył chwili, gdy chronometry na stałe zagościły w Marynarce Królewskiej.

#chronometry #marynarkawojenna #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #starszezwoje #technologia