Historia Jacka Karpińskiego…

Historia Jacka Karpińskiego to opowieść o tym jak socjalistyczny ustrój uniemożliwił Polakom zajęcie światowej pozycji w #it
Karpiński w II wojnie św. służył w Batalionie Zośka. W Powstaniu Warszawskim został postrzelony w kręgosłup. Przeżył, doszedł do zdrowia, choć do końca życia kulał.

W Polsce Ludowej powstańcza przeszłość wielokrotnie przeszkadzała mu karierze. W 1960 r. był jednym z 6 laureatów światowego konkursu UNESCO. W nagrodę wyjechał na #harvard i #mit. Po powrocie skonstruował Perceptron – sieć neuronową.

Na początku lat 70-tych stworzył rewolucyjny mikrokomputer K-202. Było to w czasach gdy nastoletni Steve Jobs był dopiero na etapie zabaw w darmowe połączenia telefoniczne.

Gdy wynalazek nie zyskał aprobaty przełożonych, Karpiński zdecydował się na produkcję w polsko-brytyjskim konsorcjum. Zawistnych przeciwników zamienił w wrogów. W 1973 r. zrobiono mu rewizję osobistą i wyprowadzono z laboratorium pod karabinami. Produkcję K-202 porzucono.

Zrezygnowany, zajął się hodowlą świń i kur.

Po latach wyemigrował do Szwajcarii, gdzie m.in. skonstruował robota sterowanego głosem.

Do kraju powrócił w 1990 r. chcąc komercjalizować wynalazki, jednak wpadł w kłopoty finansowe. Zmarł w 2010 r. w wieku 83 lat. Jego #innowacje można zobaczyć w Muzeum Techniki w Warszawie.

#technologia #gruparatowaniapoziomu #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #starszezwoje #qualitycontent